Antivir ZDARMA: Dokáže ochránit?

Stačí mi antivirus zdarma? Toto je otázka, která provází mnohé nezkušené i pokročilejší počítačové uživatele. Bezplatných antivirů je na trhu celá řada a často se chlubí podobnými funkcemi, na které lákají i ty nejdražší produkty. Není to nebezpečné?

Antivir je potřeba! Používáte-li operační systém Windows, pak je antivirový program tím nejzákladnějším, který by měl být nainstalován.

Zdarma stačí

Který antivirus je nejlepší? Jaký antivirus zdarma je stejně dobrý jako placené? Takové otázky nelze pořádně zodpovědět, protože každý užívá počítač zcela jinak, takže i ochrana je potřeba vždy trochu jiná.

Nabízí se možnost zakoupit nejlepší program s nejvíce funkcemi a mít 100% zabezpečený počítač. Toho však nikdy nelze dosáhnout, takže ani drahé licence nejsou zárukou, že se do vašeho počítače žádný malware nedostane.

Chcete-li však základní ochranu pro běžné surfování na Internetu (žádné erotické či warezové stránky), pak může některý z neplacených antivirových programů k ochraně stačit. Je ovšem potřeba znát i základní pravidla bezpečného chování na Internetu, protože nejslabším článkem každé ochrany je člověk, bohužel.

Stačí Windows Defender? Asi ne

Mnoho lidí si jako bezplatnou variantu volí předinstalovaný Windows Defender, který Microsoft dodává zdarma. Bohužel to může být osudová chyba, protože se jedná skutečně pouze o velmi základní ochranu proti virům a spywaru. Ostatně to již dříve přiznal sám Microsoft.

Microsoft Admits That Third-Party Antivirus Is More Effective Than MSE
Lifehacker

Microsoft se totiž zaměřuje na ochranu před těmi nejpravděpodobnějšími hrozbami, se kterými se může uživatel setkat. Nezní to sice špatně, ale riziko tzv. zero-day hrozeb rozhodně není nikterak malé. Rychlost, kterou se dokáží nové typy malwaru šířit, je stále vyšší.

Raději zvolte jinou bezplatnou alternativu než Windows Defender.

Avast, Avira, AVG, Bitdefender… který je nejlepší?

Těžká volba stojí před každým, kdo vybírá antivirus. Nabídka minimálně desítek různých programů a každý tvrdí, že právě jeho produkt je ten nejlepší. K tomu řada různých ocenění z nezávislých testů. Podle čeho si tedy vybírat?

Nejdříve se podívejme na několik bezplatných antivirů, které jsou akutálně populární:

Jaký vybrat? To už je na vás. Stálicí mezi „antiviry zdarma“ je bezpochyby Avast, který má silný podíl na trhu a nabízí i komplexní balík funkcí. Stejně jako u Bitdefenderu se mnoha lidem nelíbí, že je nutné se registrovat pro další bezplatné využívání. Výsledky Avastu v nezávislých testech nejsou špatné, ale jde to i lépe…

Dvakrát za sebou dostáhl 100% úspěšnosti Panda Antivirus, který je nenáročný a veškerá detekce probíhá v cloudu. To ovšem odhaluje, že bez přístupu k Internetu nebude ochrana nikterak silná.

Avira i Bitdefender patří ke špičce, pokud porovnáme jejich databáze. Řadí se na první příčky v nezávislých testech, což je o to více překvapivé, když vezmeme v potaz i to, že dokáží porazit i placené produkty. Avira navíc v posledím testu ukázala, že zcela suverénně nejméně zatěžuje počítač.

Poměřně novinkou je antivir 360 Total Security, který pochází od čínské společnosti QIHU. Jeho velkým plus je, že kromě své vlastní databáze nabízí možnost zapnutí modulů s databázemi Aviry a Birdefenderu v jediném programu. Problémem je však vysoká míra falešně pozitivních detekcí a aktuálně i vyřazení z nezávislých testů, což budí jisté pochybnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *