Antivir do mobilu: Nesmysl či nutnost?

Mobilní telefony prošly během posledních let neuvěřitelným vývojem. Většina lidí si pořizuje smartphony, které se svým výkonem a vybavením mohou rovnat běžným počítačům. To přináší nejen nekonečné množství možností jak takové zařízení využít, ale i rizika sorovnatelná s těmi u desktopu.

Android, Windows či iOS, to jsou nejrozšířenější operační systémy na chytrých telefonech. A právě protože se jedná již o zcela regulérní (byť jinak koncipované) operační systémy, tak je nutné mít na paměti, že se mohou stát terčem malwaru. Má ovšem cenu si do mobilu instalovat antivirus?

Ano i ne

Antivirových programů a bezpečnostních aplikací je celá řada. Jejich nabídka je velice pestrá, ale mnohé jsou pouze kopie, protože nenabízí nic zásadně jiného.

Podle některých odborníků nemá smysl tyto „mobilní antiviry“ vůbec instalovat. Faktem je, že běžný uživatel Androidu se asi s žádným virem nesetká. Aplikace, které jsou instalovány přes Google Play žádný malware obsahovat nesmí a stejně je tomu i u konkurenčních obchodů s aplikacemi.

Zdá se to tedy jako nesmysl si instalovat zbytečný program. Může to být však užitečné v případě, že se nechováte příliš bezpečně (instalace aplikací z neznámých zdrojů apod.).

Záplaty bezpečnostních chyb

Zajímavý pohled je však u zranitelností operačních systémů. Ty se především u Androidu objevují pravidelně a některé bývají velmi závažné. S těmi se uživatel může setkat pravděpodobněji než se zavirovaným souborem.

Aplikace s antivirem však často nabízí i kontrolu takových chyb a případně mohou pomoci zabezpečit telefon tak, aby nebylo možné zranitelnosti využít. Je to jakýsi „patch“, který zajišťuje daná aplikace.

Výhoda je to především u starších zařízení, která nemají aktuální verzi Androidu a výrobce již aktualizace dále neposkytuje. Pokud budeme na aplikace pohlížet jako na komplexní bezpečnostní řešení (antivir, kontrola zranitelností, blacklist, zaheslování aplikací apod.), pak jistě dává smysl instalace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *