Doplňky do prohlížečů

Každá vrstva ochrany je dobrá, pokud to není na úkor použitelnosti. Rozhodl jsem se nainstalovat si některý z těchto doplňků pro prohlížeče, které monitorují stránky a případně upozorní, že se jedná o nebezpečnou stránku.

Doplněk od Aviry, Browser Safety, jsem nakonec vyměnil za Avast Online Security, který se zdá být lepší. Jako vždy jsem se snažil najít nějaké testy či srovnání, ale bohužel příliš materiálů ohledně těchto doplňků není.Podařilo se mi však najít jedno video, které srovnává 9 doplňků (nejen od antivirů), které nabízí upozornění na stránky s malwarem či phishingem. A i když se jedná o starší test (cca. rok zpět), tak se jedná o zajímavá data.

https://www.youtube.com/watch?v=S1Ii-kY_NjQ

Test ukázal na tristní výsledky mnoha pluginů, které nabízejí ochranu před škodlivými stránkami. AdBlock a WOT se zcela propadli, což není překvapivé, protože se nejedná o produkty společností, které by se zaměřovali na bezpečnost. Ovšem po jejich boku se zařadilo i AVG (0/10) a McAfee na tom nebyl moc lépe (2/10).

Zbytek doplňků si vedl spíše průměrně a to i Bitdefender, který bych očekával mezi nejlepšími. Už v jiném videu se však tento doplněk ukázal jako velmi neúčinný.

Výsledek je tedy jasný – Avast Online Security s výsledkem 9/10, tedy zcela nejvyšším. Moc mě to nepřekvapuje, protože Avast měl nejvyšší podíl na trhu, takže lze očekávat, že má dostatek dat, aby mohl takové stránky detekovat. Viz článek Výběr antiviru podle podílu na trhu.

Má smysl doplněk instalovat?

Je celkem jasné, že i když se doplňky snaží tvářit jako profesionální ochrana, tak je to spíše dost základní zabezpečení. Určitě upozorní na ty nejnebezpečnější stránky, ale aktivnější ochranu nenabídnou.

Ideální by bylo, kdyby fungovali jako scanner stránek, které právě prohlížíte. To ovšem pravděpodobně nikdy nebude, protože na tuto funkci lákají všichni výrobci zákazníky v placených produktech. Bylo by to pro ně nevýhodné nabízet efektivnější ochranu zdarma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *