Cylance PROTECT: Nový „matematický“ antivirus

Bojiště antivirových programů se zdá pořád stejné. Občas se objeví nějaký nový program, který přidává funkce navíc či zlepšuje destekci tím, že nabízí více databází signatur jiných společností. Cloudem už dnes nikoho nevytrhnete, protože to je v obasti bezpečnosti naprostá samozřejmost, že se alespoň částečně analyzuje právě tam.

PROTECT

Společnost Cylance však přichází s úplně novou generací ochrany. Na úvod je nutné zmínit, že je to spíše „enterprise endpoint solution“, takže v domácnostech se s tím pravděpodobně v dohledné době nesetkáme, ale i přesto by to mohla být velká inspirace i pro zaběhlé hráče.

Matematika místo signatur

Stále více se ukazuje, že problémem bezpečnosti jsou tzv. signatury hrozeb. Každá společnost má vlastní databázi, kterou denně rozšiřuje na základě analýz nových souborů. Je to nekonečný boj, protože malware se vyvýjí neustále, jako skutečné viry a bakterie.

Ve chvíli, kdy nemáte signatury u antivirového programu dostatečně aktuální, tak se zvyšuje riziko napadení vašeho zařízení. Ani aktuální signatury však nemusí stačit. Proto se v Cylance rozhodli jít zcela odlišnou cestou.

Pomocí superpočítače analyzovali existující malware a vytvořili algoritmus, který na základě 7 milionu různých znaků dokáže vyhodnotit, zda se jedná o nebezpečný kód či nikoliv.

99% úspěšnost a 1 % CPU

Cylance PROTECT se chlubí tím, že dokáže zachytit 99 % hrozeb. To vše bez nutnosti připojení k Internetu a pravidelné aktualizace. Pouze na základě matematických modelů a strojového učení. Umělá inteligence jak má být.

Aby to však nebylo málo, tak na konkurenci z řad běžných antivirů vytahuje ještě další „kladivo“v podobě minimálních nároků na výkon. Zatížení procesoru by mělo být pouze na úrovni 1 % a stačit by mělo maximálně 60 MB paměti, což mnoho současných produktů nedosahuje ani v klidovém režimu.

Koneckonců se můžete sami podívat na demonstrativní video, kde Cylance porovnávají se špičkovou ochranou Kaspersky:

https://www.youtube.com/watch?v=8EK-eCaXDhU

Dell PROTECTu věří

Poměrně čerstvou zprávou je, že tomuto řešení věří světoznámá společnost Dell, která se rozhodla od začátku roku 2016 implementovat PROTECT do své sady Dell Protection Endpoint Security Suite.

Důvodem, proč hledat nové řešení, podle Dellu, byly stížnosti klientů, že je ochrana nedostatečná. Po vyzkoušení přibližně 60 různých alternativních přístupů se rozhodli začít nabízet klientům právě řešení od Cylance. Nebude to sice výchozí, ale údajně věří, že si po vyzkoušení získá oblibu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *